Henryk Kasperczak

Home / Henryk Kasperczak

Henryk Kasperczak

teorba

Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1990-1995) – wydział muzykologia, Akademii Muzycznej w Krakowie (1993-1998) – wydział instrumentalny – lutnia oraz Holenderskiego Konserwatorium Królewskiego w Hadze (1998-2002) – wydział historycznych praktyk wykonawczych.

Obecnie wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu – klasa lutni i historycznych praktyk wykonawczych Jako wykładowca i pedagog przewodzi kursom muzyki średniowiecznej i renesansowej, zasiadając niejednokrotnie jako członek jury. Uczestniczył w wielu projektach oratoryjno-kantatowych oraz operowych w kraju i za granicą prowadzone przez wybitnych, światowych mistrzów: Anthony Rooley’a, Paula Goodwina, Paula McCreesha, Mike Fentross’a, Ryo Terakado i in. Koncertował z polskimi zespołami muzyki dawnej: Altri Strumenti, Arte dei Suonatori, Concerto Polaco, Academia del’Arcadia, Cantores Viridimontani, Collegium Vocale z zespołami niderlandzkimi: muzyki renesansowej Ensamble Con Misura oraz muzyki wspołczesnej Royal Ensamble.

Od 1993 roku pełni funkcję nadwornego lutnisty Zamku Królewskiego na Wawelu gdzie współpracuje z zespołem Floripari owocem której jest m.in. płyta Kędykolwiek teraz jesteś (1996). W 1994 roku założył wraz z Marią Skibą zespół Accademia degli Animosi specjalizujący się w polifonicznej muzyce religijnej XIV i XV wieku, który prowadzi po dziś dzień.

Na przestrzeni lat dokonał kilkudziesięciu nagrań studyjnych, radiowych i telewizyjnych, które doczekały się wydań jako płyty CD i DVD (m.in. cykl nagrań wawelskich w Krakowie i jasnogórskich w Częstochowie).

Szczegóły profilu
Socials