• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Projekt Chori Saganesis PDF Drukuj Email
Chori Saganensis to projekt Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Cantores”, który we współpracy z Urzędem Miasta Żagań, Radiem Zachód S.A, zapoczątkowano w roku 2015, a który ma na celu przywracanie do życia muzycznego zabytków pochodzących z dawnej biblioteki klasztoru Augustianów w Żaganiu. Podstawą wszystkich działań jest zbiór zachowanych XVIII- wiecznych rękopisów , które są obecnie przechowywane w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Zachowany zbiór muzykaliów , zawierający 51 kompletnych dzieł, jest od czasu kasaty zakonu w 1810 r.  nieznany poza wąskim gronem badaczy i do roku 2015 nieobecny w życiu muzycznym.
Projekt skupia się na muzyce sakralnej, stanowiącej trzon zachowanego zbioru. Istotnym elementem projektu jest działalność wydawnicza  realizowana przez zespół redakcyjny pod kierunkiem dr hab. Jerzego Markiewicza , prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego. W roku 2015 Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „ Cantores” wydało w dwóch tomach partytury 10 dzieł pochodzących z biblioteki żagańskiej. Wydawnictwo  dostępne jest m.in. w bibliotekach uniwersytetów w Warszawie i Zielonej Górze a także Żaganiu w Urzędzie Miasta.

Pierwsze, współczesne koncertowe wykonanie części utworów z tego zbioru miało miejsce podczas Koncertu Inauguracyjnego 37 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej 8 lipca 2015 r w Starym Sączu w kościele p.w. św. Elżbiety w wykonaniu zespołu. Cappella Viridimontana pod  dyrekcją. Jerzego Markiewicza.

Dzieła prezentują szerokie spektrum gatunków muzycznych- od dzieł kameralnych jak arie czy duety, poprzez dzieła jednoczęściowe  do dużych form cyklicznych na solistów, chór i zespół instrumentalny takich jak msze i cykle nieszporne. Także w ujęciu chronologicznym mamy do czynienia z repertuarem bardzo różnorodnym powstałym na przestrzeni praktycznie całego wieku XVIII. co w efekcie pokazuje zmiany stylistyczne od dojrzałego baroku po wczesny klasycyzm.
 

Copyright © 2010 Joomla 1.5 / Joomla 1.6 Templates - Joomlage.com. All Rights Reserved.